SEKTÖREL ÖNCELİKLER

Enerji Verimli Binalar

string(3) "122"

Avrupa Komisyonu’nun 2016'da başlatmış olduğu “Bütün Avrupalılar İçin Temiz Enerji” paketi kapsamında, Yapıların Enerji Performansı Yönetmeliği (EPBD)’nin revizyonu söz konusu olmuştur.

Binalarda beton kullanılması, betonun yüksek termal kütlesi sayesinde enerji verimliliğine katkıda bulunmaktadır. Betonarme ve yığma yapılarda termal kütle; sıcak havalarda rahat bir yaşam çevresi sağlamaya yardımcı olup, aşırı ısınma problemlerini azaltırken; daha soğuk havalarda güneş ışığından elde edilen ısıyı emerek ısıtma enerjisi ihtiyacını düşürmektedir. Bu durum, enerji tasarrufu sağlarken bina sakinleri için daha uygun bir iç ortam yaratır. Modern binalarda, sıcak veya soğuk su veya havanın betona gömülü boruların içinden aktığı “termal olarak aktif” bina sistemleri, bu etkiyi daha da artırabilir. Enerji depolama etkisi sayesinde termal kütle, binalarda yenilenebilir enerjinin daha fazla kullanılmasına da katkıda bulunabilir. Ayrıca, hava geçirmezliği ve dayanıklılıkları sayesinde beton binaların enerji tüketimi yaşamları boyunca giderek azalmaktadır.

EPBD’nin revizyonu kapsamında; yüksek termal kütleli yapı malzemelerinin termal kapasitesinin binaların enerji performans değerlendirmesi yapılırken göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Akıllı yapı göstergelerinden biri olarak; binaların enerjiyi depolamaları ve elektrik şebekesinin ihtiyaçlarına cevap vermeye hazır olmaları da istenen bir durumdur. Bu durum sayesinde konut başına CO2 salınımının %25’e kadar azaltılmasının mümkün olabileceği öngörülmektedir.