HABERLER

Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi 2023 Yılının İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

30 Ocak 2023

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi 2023 yılının ilk toplantısını 30 Ocak’ta, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Yücelik başkanlığında kamu, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin üst düzey katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında enerji maliyetleri, piyasadaki aksamalar, işletmelerin yeşil dönüşüme ilişkin yükümlülükler ve uyum sürecinin sektör gündeminde olduğunu belirterek, kamunun meclis üyeleriyle iştişarede bulunmak üzere katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu, gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından, Meclis Üyeleri ile sektörün güncel durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.    

Meclis Başkanı Fatih Yücelik, sektörün dış ticaret, üretim ve satışa ilişkin 2022 verilerine dair değerlendirmelerde bulunarak, 2023 yılına yönelik beklentileri paylaştı. Ukrayna’da yaşanan gelişmeler neticesinde başta enerji maliyetleri olmak üzere sanayicilerin maliyet artırıcı unsurları ile karşı karşıya kaldığını belirten Yücelik, çimento sektörünün de bu durumdan ciddi bir şekilde etkilendiğini vurguladı. Enerji maliyetleri ve döviz kurunda yaşanan gelişmeler, sektörün üretim süreçlerini doğrudan etkilediğini ifade eden Yücelik, her şeye rağmen 2053 net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma politikalarına yönelik sektör adına sağlanan katkının sürdürüldüğünü belirtti.  Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK) Başkan Danışmanı Dr. Ali Çelik tarafından kuruma dair genel bilgilendirme yapılarak, kuruluş faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Kurum tarafından açılan proje çağrılarının içerikleri Meclis üyeleriyle paylaşılarak, olası iş birliklerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.    

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Ömer Erdem tarafından 19 Ocak 2023 tarihinde yayımlanan “Türkiye Ulusal Enerji Planı” hakkında bilgi verildi. Erdem, 2020-2035 yılları arası için birincil enerji üretim, elektrik tüketimi, yenilenebilir enerji üretimi gibi birçok başlıkta projeksiyon sunan bu planda, enerji yoğun faaliyet gösteren sektörlerden olan çimento sektörünün konumu ve önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.    

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İklim Değişikliği Başkanlığı’nda katılan temsilciler tarafından İklim Kanunu taslağında yaşanan gelişmeler aktarıldı. Ayrıca iklim değişikliği finansmanına ilişkin Türkiye’de yürütülen taksonomi çalışmaları hakkında bilgi verildi.