HABERLER

Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi 2020’yi değerlendirdi

12 Ocak 2021

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu açılış konuşmasında Meclis Üyelerine, pandemi sürecinin başlangıcından beri TOBB olarak Sektör Meclislerinden gelen tüm talepleri değerlendirdiklerini, ilgili Bakanlıklara konuları birinci elden ilettiklerini, mücbir sebep kapsamının çimento ve çimento ürünleri sektörünün tümünü içerecek şekilde düzenlenmesine yönelik girişimlerde bulunduklarını ve tüm kaynaklarını seferber ederek bu zor günleri birlikte geride bırakmak için çalıştıklarını dile getirdi.  

Sektör Meclisi Başkanlarının kendi sektörlerinde en çok öne çıkan sorunlarını ve bunların çözümüne yönelik fikirlerini bir araya getirerek, bu sorunları video konferans yöntemiyle Bakanlara ilettiklerini, kapsamlı ve verimli bir toplantı gerçekleştiğini belirten Azizoğlu,  toplantı neticesinde sorunların tasnif edilerek ilgili Bakanlıklara iletilmiş olduğunu, konuların kendilerince takip edildiğini belirterek konuşmasını bitirdi.  

Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanı Tamer Saka da 2020 yılını rakamlarla değerlendirdiği açılış konuşmasında, pandemi nedeniyle tüm dünyanın zorlu bir sınav verdiğini ancak Türk Çimento sektörü olarak bütün bu sürece rağmen başarılı bir performans sergilediklerini dile getirdi. Bu dönemde birinci önceliklerinin çalışanlarının sağlık ve güvenliği olduğunun altını çizen Saka, hızla alınan önlemlerle pandemiden en az etkilenen sektörlerden biri olduklarını ifade etti.  

-Rakamlarla 2020 çimento sektörü  
Tamer Saka 2020 yılında fabrikaların üretiminin geçen yıla göre ilk dokuz aylık dönemde %23.1 artarak 51 milyon ton olduğunu, iç satışların ise %18.2 artarak 39 milyon tona ulaştığını ancak bu rakamların yine de sektör açısından düşük bir seviyeye işaret ettiğini vurguladı. 2020 yılının ilk 11 ayında çimento ihracatının yaklaşık %50 oranında artarak 15,5 milyon tona, klinker ihracatının ise %23,8 artarak 13,5 milyon tona yükseldiğini, bu rakamın yılsonuna kadar yaklaşık 30 milyon ton civarına ulaşacağını öngördüklerini ifade eden Saka, ihracat gelirlerinin ise yine 11 aylık dönemde %25,9 oranında artarak 1 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi.  

Saka Merkez Bankası verilerine göre 2020 yılında konut fiyatlarında enflasyonun 15 puan üzerinde % 27 lik bir artışın görüldüğünü, TÜİK’in açıkladığı konut inşaatı malzeme maliyeti endeksinin aynı dönemde  %16,5 artış gösterdiğini, çimento fiyatlarında enflasyon kadar dahi artış yapılmadığını belirtti. Bu bağlamda çimento ve betonun birlikte konut inşaatı içindeki payının en fazla %7 oranında olabileceğini ve bu hesapta sadece kullanılan çimento düşünüldüğünde ise inşaat içindeki payının % 3-4 oranında olduğu işaret eden Saka,  konut fiyatlarındaki artışın çimento ve betonla ilgisi olmadığının açıkça görülebileceğini belirtti.  

-Meclis Başkan Yardımcılığına Volkan Bozay seçildi  
Görev değişikliği nedeni ile Meclis Başkan Yardımcılığından ayrılan İsmail Bulut’un yerine, meclis üyelerinin oy birliği ile Türk Çimento CEO’su Volkan BOZAY seçildi.