HABERLER

TÜRKÇİMENTO “Çevre Dostu Yüksek Dayanımlı Lifli Betonlar” Yarışmasında Gümüş Sponsor Oldu

13 Haziran 2022

TÜRKÇİMENTO, Gümüş Sponsor olduğu Batman Üniversitesi (BTÜ) “2022 Çevre Dostu Yüksek Dayanımlı Lifli Betonlar” temalı yarışmada, yarışmayı kazanan BTÜ İnşaat Bölümleri öğrencileriyle bir araya geldi. 

TÜRKÇİMENTO, bu yıl ilk olarak BTÜ’de düzenlenen ve Türkiye’de de çimento esaslı lifli kompozitler alanında bir ilk olarak gerçekleştirilen Lifli Beton Yarışması’na Gümüş Sponsorluk desteği sağladı. BTÜ Merkezi Laboratuvar Uygulama ve Araştırma Merkezi (BÜMER) ve İnşaat Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde düzenlenen Lifli Beton Yarışması’nda Materia, Bablisok ve Alfa grupları sırasıyla ilk üçe girerek yarışmanın kazananları oldu. Lifli Beton Yarışmasına sponsor olan firma yetkilileri, İnşaat Mühendisliği Bölüm yönetimi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanları, yarışmaya katılım sağlayan tüm öğrenciler ve TÜRKÇİMENTO temsilcisi Evrim ŞENGÜN’ün katılımıyla TÜRKÇİMENTO sponsorluğunda yarışmanın kapanış yemeği verildi. 

Lifli Beton Yarışması kapsamında, geleneksel betona kıyasla hem dayanım hem de dayanıklılık olarak daha yüksek performans sergileyen ve özel beton türlerinden olan lifli betonun hem teorik hem de uygulamalı bir yöntemle yeni nesil bir yapı malzemesi olarak mercek altına alınması hedeflenmiştir. Böylece yarışma komitesi tarafından hem teorik hem de uygulamalı olarak destek/eğitim alan öğrenciler farklı tasarım parametrelerine bağlı olarak lifli beton üretimini eğlenerek öğrenmiş ve teorik bilgilerini uygulamaya dönüştürme fırsatı bulmuşlardır. Daha yüksek dayanım, daha düşük maliyet ve daha çevre dostu kriterlerini sağlayan lifli beton tasarımı yapmak üzere toplamda on grup yarışmıştır. Belirtilen kriterleri elde etmek için her bir karışım parametresinin rolünü ve bunun lifli betonun performans özelliklerine yansımasını teorik ve uygulamalı olarak gören BTÜ inşaat ile ilgili tüm bölüm öğrencileri bilgi ve heyecan dolu bir süreçten geçerek yarışmayı tamamladılar.