HABERLER

Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Tamer Saka Finans Merkezi Programına Konuk Oldu

16 Şubat 2021

Sektörle ilgili açıklamalarda bulunan Saka, değerlendirmesinde “2020 yılına umutla başlamıştık. Pandemiyle bir duraksama yaşadık ama  ikinci altı ayda sektörü daha iyi bir yere taşıdık. İhracatı 23 milyon tonlardan 32 milyon ton seviyelerine getirdik. Satış hacimlerimiz arttı ama halen dünyanın en ucuz çimentosunu satmaya devam ediyoruz. Önemli maliyetimiz petrokokta ciddi artış oldu. Bir çok maliyet kalemimizde de artışlar gördük. Buna karşın fiyatlarımıza yansıtmadık.  

2018 yılının ortasından başlayan inşaat ve çimento sektörü için küçülme olan bir dönem oldu. 2020nın ikinci yarısından itibaren sektörde iyileşme gördük. 2021 yılında ise talebi önemli ölçüde artıracak bir dinamik henüz görmüyoruz. 2020’nin üzerine %5’lik bir büyüme yaşayabiliriz. Ayrıca iç piyasada %50 kapasite kullanımı görebiliriz. İç piyasada kapasite kullanımında bu baskı devam edecek gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.  

İhracatta katma değeri artırarak tüketiciye yaklaşmanın önemli olduğunu dile getiren Saka, çimento sektörü gözünü artık dışarıya çevirmesi gerektiğini dile getirerek fabrika satın almak, ortak olmak gibi seçenekleri değerlendirmesinde fayda olduğunu belirtti.