HABERLER

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, 28 Mart Pazartesi Bloomberg HT TV'de yayınlanan "60 Dakika" programında Zeliha Saraç'ın canlı yayın konuğu oldu.

28 Mart 2022

Rusya- Ukrayna krizinin sektöre etkileri konusunda konuşan Yücelik, “Her mecrada sıklıkla dile getirdiğimiz gibi çimento üretiminde maliyet kaleminin en büyüğünü yakıt ve elektrik enerjisi oluşturuyor. % 80’e yakın olan bu maliyet kalemi dünyada enerji sıkıntısının yaşandığı bu dönemde sektörümüzü de olumsuz etkiliyor. Şöyle ki, 2022 yılı Şubat ayında petrokok fiyatları geçen senenin aynı dönemine göre %500 artış gösterdi. Elektrik %220, ithal kömür fiyatları ise %400 yükseldi. 

Yine 2022 Şubat ayında yerli linyitte %70 oranında bir artış gördük. Geçen yılın aynı döneminde 7,1 TL olan dolar kuru Şubat 2022’de 13,7 TL’ye yükselerek %93 oranında bir artış gösterdi. Geçen sene başlayan Çin krizi bu yıl maalesef Rusya’yla beraber tavan yapmış durumda. Limanda gemisi bekleyen kömürler var. Bu tabi hem fiyat hem de tedarik tarafında orta vadede sorun yaratıyor.” dedi.

Yücelik, Ticaret Bakanı Mehmet Muş’la yapılan toplantı sonrası sektörünün umudunun arttığına vurgu yaparken konuyla ilgili çözüm bulunacağına inandığını belirtti.

Kömür tedarikinde yaşanan sıkıntıların devam etmesi durumunda sektörü nelerin beklediğini ve alternatifini soran Zeliha Saraç’ın sorusuna Yücelik şöyle yanıt verdi:

“Kömür bulamazsak üretim yapamayız. Üyelerimiz kısa süreli kömür stokluyor. Bu kömür bitince üretimin duracağını söyleyebiliriz. Rusya’ya bağlılığımızın bu konuda azaltılması ve üretimin devamı için belirli bir süre, geçici olarak atıktan türetilmiş yakıt ithalatına ihtiyacımız var. Mutlaka oyun yeniden oynanarak alternatiflerin sağlanması gerekiyor. Bu konuda Bakanlıklarımızla görüşmelerimiz devam ediyor.”

Sektörün ihtiyacı olan desteklere de vurgu yapan Yücelik, “Bizim bacadan dışarıya atılan atık ısı gerikazanımı teknolojimiz var. Bu da bir fabrikanın yaklaşık %30-40 oranında elektriğini karşılıyor. Ayrıca güneş enerjisini fabrikalarda kullanmak için mutlaka desteğe ihtiyacımız var. Bu konuda sektör olarak kendi enerjimizi sağlayabileceğimiz ve çok hızlı aksiyon alabileceğimiz şekilde hazırız.” şeklinde konuştu.