HABERLER

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay EkoTürk TV canlı yayınında Ali Çağatay’ın sorularını yanıtladı

26 Ağustos 2021

Çimento sektörünün iki çatı kuruluşu TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası'nın (ÇEİS) çimento fiyatlarına ilişkin medyada yer alan tartışmalar ve çimento sektöründe yaşanan maliyet artışları konusunda yaptığı ortak açıklama sonrasında TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay 25 Ağustos Çarşamba günü EkoTürk TV’de Ali Çağatay’ın canlı yayın konuğu oldu.

Bozay konuşmasında, Türk Çimento sektörünün 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren, kayıt altında, istihdam ve üretim odaklı, ülkemize ekonomik anlamda katkı sağlayan ve global aktör olarak yer almayı amaç edinen sektör olduğunu vurguladı.

Bozay, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“Ülke geneline yayılmış 76 tesisle faaliyet gösteren bir sektörüz. Kapasite rakamlarına baktığımızda 115 milyon tonla dünyada 5. Üretici olarak yer alıyoruz. Ülkemizin en fazla döviz ihtiyacı olan pandemi döneminde de 1,1 milyar dolarlık ihracatla dünyada ikinci sıradayız.” dedi.

Çimento maliyetinin yaklaşık %80’ini döviz bazlı olan yakıt ve elektrik maliyetleri oluşturuyor. 2016-2020 yıllarına baktığımızda petrokok fiyatları %175, elektrik fiyatları %127, ithal kömür fiyatları ise %125 artış göstermiştir. Aynı dönemde dolar kuru artışı %132 olarak gerçekleşmiş.

ÜFE verilerine göre 2016-2020 döneminde tüm bu maliyet artışlarına rağmen çimento fiyat endeksi sadece %80 artmıştır. Yani son üç yıllık dönemde çimento sektörü mümkün olduğunca maliyetlerini yansıtmadan fiyatlarda döviz bazında düşüşe gitmiştir. İddia edildiği gibi bir artış söz konusu değil hatta tam tersine artan değişken maliyetlerini artık karşılayamaz hale gelmiştir.”