HABERLER

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay Bloomberg Ht Tv Canlı Yayınına Konuk Oldu

15 Aralık 2022

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, 15 Aralık 2022 tarihinde Bloomberg HT TV’de yayınlanan “60 Dakika” programında Zeliha Saraç’ın, sorularını yanıtladı. 

Volkan Bozay yaptığı açıklamada, “Bizim en önemli paydaşımız olan inşaat sektöründe yaşanan daralmadan etkileniyoruz. Enerji maliyetlerinde ise bundan iki yıl önce toplam maliyetlerimizdeki payına %65-70 oranında diyorduk. Bugün baktığımızda enerjinin çimento üretimindeki toplam maliyeti %85’ler düzeyine çıktı. Başta kömür ve elektrik olmak üzere enerji maliyetlerimiz 4-5 katına kadar yükseldi.

Geçen yılın aynı dönemine göre Kasım 2022’de TL bazında, elektrik fiyatında %312, ithal kömür fiyatında %145, petrokok fiyatında %113 ve yerli kömür fiyatında da %140 artış gerçekleşti. Dolar kuru değişimi de aynı dönem için yaklaşık %77 arttı. Bu nedenle diğer sektörlerde olduğu gibi 2022 yılı bizim sektörümüz için de olumlu geçmedi diyebiliriz.” dedi.

2023 yılını da değerlendiren Bozay, “Önümüzdeki dönemi değerlendirirken Dünya ekonomisindeki dalgalanmadan da etkilendiğimizi belirtmek isterim. 2023 yılında belirsizliklerin daha fazla olacağını öngörüyoruz. Özellikle enerji maliyetleri tarafında gelişmeleri tam kestiremediğimiz için sektör bütçe yapmakta zorlanıyor. Maliyetler belirlenemediği için uzun vadeli bağlantıların yapılmasında ihracat tarafında yapabilmek pek mümkün olmuyor.” şeklinde konuştu.

Sektörde nitelikli işgücünün önemine de dikkat çeken Bozay, “Biz bir ağır sanayiyiz bu nedenle nitelikli işgücü sektörümüz için önem arz ediyor. Yaklaşık 17.500 çalışanımız var, biz çalışanlarımızın %20’sinin EYT’den etkileneceğini, artan maliyetlerle işletme sermayesine kıdem tazminatlarının da ekleneceğini düşünüyoruz. Ama Hükümetin belli çalışmalar getireceğini biliyoruz. Öte yandan ücret artışlarını değerlendirecek olursak çalışanlarımızın çok büyük bir kısmı sendikalı. Bu nedenle toplu iş sözleşmesiyle çalışanlarımızın ücret artışı çalışanlarımızı mağdur etmeyecek şekilde belirlenecektir.” dedi.