HABERLER

TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı Düzenlendi

03 Ağustos 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı, 2 Ağustos Salı günü TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile TOBB bünyesinde faaliyet gösteren 65 Sektör Meclisi’nin Başkanları ve Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açılış konuşmasında, yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacının geçmiş dönemlere göre daha da arttığını vurgulayarak, artan işletme sermayesi ihtiyacının dikkate alınarak, alınan tedbirlerin yan etkileri konusunda hassas olunması, bankacılık sisteminin de krediye erişimi kolaylaştırması gerektiğini söyledi.

Toplantıya T. Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi adına katılan Başkan Yardımcısı ve TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, çimento sektörünün finansa erişim konusundaki çözüm önerileri hakkında bir konuşma yaptı. Bozay, “Çimento üretiminde maliyetlerimizin yaklaşık %80’ini enerji oluşturmaktadır. Bu noktada döviz kurlarında yaşanan her artış, üretim maliyetlerimizi artırmaktadır. Bu artışların karşısında döviz kurundaki yüksek oynaklığın ortadan kaldırılmasına yönelik bir ekonomi politikası uygulanmasının yanı sıra, üretim maliyetinde önemli payı olan ithal kömür ve petrokoktan alınan KDV oranının indirilmesi sektörümüze nefes aldıracaktır.” dedi.

Konuşmasında, Bankaların uygulamakta oldukları kredi faiz oranlarına da değinen Bozay şöyle devam etti:  
“Kredi faiz oranları, politika faizine oranla çok yüksek kalmaktadır. Enflasyonda yaşanan artış karşısında ticari kredi faizlerinde indirim olmamaktadır. Bu durum, şirketlerimizin finansman ve yatırım maliyetlerini artırmaktadır.    

Dolayısıyla sanayici olarak bizler kredi faiz oranlarının azaltılması için gereken tedbirlerin alınmasını talep etmekteyiz. Önümüzdeki dönem yeşil kalkınma devrimini benimsediğimiz ekonomi modelimizde özellikle bizim sektörümüzdeki dönüşüm için zaruri olan sabit sermaye yatırımlarının gerçekleştirilebilmesi için maliyeti düşük uzun vadeli finansman kaynaklarına erişim bizler için hayati önem taşımaktadır.”