HABERLER

Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol ve Geçirimli Beton Teknikleri Eğitimi

23 Şubat 2021

22 Şubat 2021 Pazartesi günü TÜRKÇİMENTO yetkilileri tarafından T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü yetkililerine Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol ve Geçirimli Beton Teknikleri Eğitimi düzenlendi. Eğitimde kırsal kesim yol ağında silindirle sıkıştırılmış beton yol kullanımının avantajlarına değinildi.  

Alternatiflerine göre daha uzun ömürlü ve ekonomik olması, düşük bakım-onarım gerekliliği ve daha yüksek dayanıma sahip olması gibi üstünlükleri sayesinde dünyada özellikle ağır taşıt trafiğine maruz kalan yollarda ve kırsal kesim yol ağında yaygın olarak kullanılan silindirle sıkıştırılmış beton yol teknolojisinin tamamen geri dönüştürülebilir bir malzeme olmasıyla çevreye duyarlılığına dikkat çekildi.  Eğitimde dünyada çevreci beton olarak da bilinen geçirimli beton tekniği konusunda da bilgi paylaşıldı.    

Boşluklu yapısı sayesinde üzerine gelen yağmur sularının alt katmanlara geçişine izin vererek yer altı su kaynaklarını besleyen ve sel felaketlerini önleyen bir teknoloji olan geçirimli beton tekniği dakikada 200 litre/m2 su geçişine izin veriyor. Bu teknik parklarda, bahçelerde, yaya kaldırımlarında, bisiklet yollarında, otoparklarda ve spor alanlarında sürdürülebilir bir çevre hedefine önemli katkılar sağlıyor.