HABERLER

INTERCEM 117’nci Konferansı 5-7 Eylül’de İstanbul’da Gerçekleştirdi

06 Eylül 2023

BOZAY: DÜŞÜK KARBONLU ÜRETİMLE ÖNCÜ SEKTÖRLER ARASINDA YERİMİZİ ALIYORUZ

5-7 Eylül tarihlerinde İstanbul’da dünya çimentocularını buluşturan INTERCEM 2023’ün açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, “Global pazardaki yerimizin ötesinde, iklim değişikliğiyle mücadelede dönüşüm ve yeni teknolojiler konusunda da düşük karbonlu üretimle birlikte öncü sektörler arasında yerimizi alıyoruz” dedi.

Dünya çimento sektörünü bir araya getiren INTERCEM’in 117’nci buluşması; TÜRKÇİMENTO ve Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (ÇCSİB) iş birliğiyle 5-7 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. INTERCEM 2023’ün açılış konuşmasını yapan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, Türk çimento sektörünün kurulu üretim kapasitesiyle dünyada beşinci, Avrupa’da ise lider üretici ülke olduğunu vurguladı. 

Çimento ve klinker toplamında da dünyanın ikinci büyük ihracatçısının Türkiye olduğunu belirten Bozay, “Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 77 fabrika, yapılan son yatırımlarla birlikte yaklaşık 119 milyon ton çimento kapasitesine sahip bulunuyor. Sektörün bugünkü kapasite kullanım oranı ise %65” dedi. 

Türk çimento sektörünün Türkiye’nin 2053 sıfır emisyon hedefi yolunda büyük katkılar sağlamayı amaçladığını vurgulayan Bozay, şöyle konuştu: 

“Global pazardaki yerimizin ötesinde, iklim değişikliğiyle mücadelede dönüşüm ve yeni teknolojiler konusunda da düşük karbonlu üretimle birlikte öncü sektörler arasında yerimizi alıyoruz. Emisyon azaltımı konusunda sektör olarak alternatif yakıt kullanımına büyük önem veriyoruz. Hesaplarımıza göre 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan enerji elde ettik. Türkiye’deki kamu kurumlarının projeleriyle karbon emisyonunun azaltılması konusunda çalışmaları yakından takip ederek, düşük karbonlu üretime yönelik geliştirilen projelere katkı verip bir parçası olmaya çalışıyoruz.”

ENERJİ VERİMLİLİĞİ YATIRIMLARINA ÖNEM VERİYORUZ

Karbon emisyonlarının azaltımının yanı sıra, sektörün enerji verimliliği yatırımlarına da büyük önem verdiğini belirten Bozay, “Türk çimento sektöründe 2022 yılı rakamlarıyla 16 fabrika, toplam 141,5 MW gücünde ve öz sermayeleriyle kurulu 25 hatta atık ısı geri kazanımı yoluyla kendi enerjilerini üretiyor. Bu rakam, yaklaşık 566.000 hanenin günlük elektrik tüketimine karşılık geliyor” diye konuştu.

Türk çimento sektörünün yeşil dönüşüm hazırlıklarının da sürdüğünü belirten Bozay, yenilenebilir enerji yatırımlarıyla enerji kalitesinin artırılabilmesi ve üretim noktasında tüketim gerçekleştiği için enerji kayıplarının azaltılabilmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.