HABERLER

Enerji Meslektaşlar Toplantısı düzenlendi | 28 Mayıs 2020

28 Mayıs 2020

Çimento Sektörü Enerji Yöneticileri ve uzmanlarını bir araya getiren ve her yıl düzenli olarak organize edilen Enerji Meslektaşlar Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, Enerji Ticareti Derneği, Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezi ve HC Trading yönetici ve uzmanlarının da katılımlarıyla 28 Mayıs 2020 tarihinde video konferans aracılığı ile gerçekleştirildi.

Oturum Başkanlıkları TÇMB Enerji Komitesi Başkanı Osman Nemli (Bursa Çimento)  ve Başkan Yardımcısı Zafer Öztürk (Göltaş)  tarafından yürütülen ve 85 katılımcı ile gerçekleştirilen toplantıda ETKB, EV ve Çevre Dairesi Başkanlığı, Planlama ve Denetim Dairesi Başkanı Bilal Öztürk ve bölüm uzmanları tarafından 2019 yılı verileri ile hazırlanan entegre ve öğütme tesisleri için Enerji Benchmark (Taslak) Raporu bilgilendirme sunumu yapıldı.

ETKB, Enerji Arz Güvenliği Piyasalar ve İstatistik Dairesi Başkanı Özgür Sarhan ise  Pandemi sürecini de kapsayan Enerji Arz Güvenliğine Yönelik Kapsamlı Durum Analizi ve projeksiyonlar yaparken, EPDK Uzmanlarından Serkan Aktaş ve Abdulcabbar Karaoğlu Elektrik Piyasasına ve Tarifelere İlişkin Güncel Durum Değerlendirmesi ve Öngörüler başlığı altında 7226 Numaralı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamındaki düzenlemeler ile öngörülen YEKDEM bedellerindeki sapmalar hakkında güncel veriler üzerinden bilgilendirmede bulundular.

Programda Enerji Ticareti Derneği adına katılan Başkan Burak Kuyan,  “Enerji Ticareti ve Tedariki Hakkında Yaşanan Sektörel Sorunları Çözüme ilişkin Önerileri” paylaştı ve “Gelecek Öngörüleri” hakkında beklentileri dile getirdi.

Bilkent Enerji Politikaları Araştırma Merkezinden Barış Sanlı da Enerjide Dijitalleşme, Depolama, İnovasyon konusunda çimento sektörünü merkeze alan konuşmasında yeni açılımlarda ve önerilerde bulundu. Sektörümüzün önemli yakıt tedarikçilerinden HC Trading yöneticilerinden Fulya Ozran, ise Covit 19 ile birlikte Dünya’da ve Türkiye’de İthal Kömür ve Petrokok Piyasalarının Son Durumu, Lojistik Boyutları ve Beklentilere ilişkin önemli bir sunum gerçekleştirdi. Oldukça yoğun ilgi gören ve olarak soru cevaplarla etkinliği artırılan toplantının başarılı şekilde tamamlandığı görüldü.