HABERLER

Çimento Sektöründe Mekanik Bakım Eğitimi Tamamlandı

28 Eylül 2020

TÇMB Çimento Akademi 2020 programları kapsamında yer alan Çimento Sektöründe Mekanik Bakım Eğitimi, 21-25 Eylül 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirildi.

Eğitimde,  Limak Anka Çimento Bakım Onarım Müdürü Bülent Bulut, proses- hammadde hazırlama ve çimentoda öğütme prosesi, çimento değirmenleri, güç aktarma elemanları ile açık dişli yağları, pompalar, su soğutma kuleleri konularını anlatırken,  Alfer firmasından Kadir Körükçü, fanlar, seçim kriterleri ve işletme teknikleri konularını katılımcılara aktardı.  

Votorantim Çimento Grup Müdürü Bora Muslular ise nakil sistemleri, bakım yönetim sistemleri, makine performansı konularına ilişkin sunumlarını katılımcılarla paylaştı.  Eğitimde ayrıca, Maray Makine firmasından Yavuz Tütünoğlu, kestirimci bakım ve titreşim analizi ile titreşim analizi yardımıyla arıza bulma konusunda sunumunu gerçekleştirirken, Reweld firmasından Serhan Karabıyıkoğlu ve Alkan Şenel ise kaynak metodolojisi üzerine katılımcıları bilgilendirdi. Sançim Çimento Bakım Müdürü Kerem Esen’in jet pulse filtreler; Denizli Çimento Genel Müdürü Arif Çınar’ın hidrolik ve pnömatik ekipmanlar hakkında sunum yaptığı eğitimde, SKF firmasından Serhat Yılmaz ile Burak Kasımoğlu performansa dayalı bakım modeli konusunda, Tanju Eser ise rulman uygulamaları konusunda bilgi verdi. Eğitimin bir diğer konusu olan Endüstriyel Yağlar hakkında Castrol firmasından Erşan Camgöz ile İbrahim Nuhoğlu eğitmen olarak yer alırken, döner fırınlarda eksen, gale, yatak pozisyonu, yatak seçimi, ringaltı plaka değişimleri konularında ise Özek makine firmasından Zeki Özek ilgili konularda eğitim verdi.  

5 gün boyunca aktif soru- cevap ve verimli konu anlatımları ile bakımın her yönünün saha tecrübeleri ile anlatıldığı eğitimin başarılı olarak tamamlandığı belirlendi.