HABERLER

BASIN BİLGİ NOTU: DEPREMDE HASAR GÖREN HATAY HAVALİMANI’NIN ONARIMI İÇİN ÇİMENTO SEKTÖRÜNDEN BÜYÜK SEFERBERLİK

12 Şubat 2023

TürkÇimento Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik’in, üye şirketlerin deprem bölgesinde yürütülen yardım çalışmalarına ilişkin açıklaması:

Depremde Hasar Gören Hatay Havalimanı’nın Onarımı İçin Çimento Sektöründen Büyük Seferberlik

“Değerli Basın Mensupları, Öncelikle yaşanan deprem felaketinde hayıtını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralı kurtulanlara geçmiş olsun dileklerimi paylaşmak istiyorum.

Çimento sektörünün çatı organizasyonu olarak üye şirketlerimizle birlikte felaketin yaşandığı bölgelerdeki yaraları sarmak üzere tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.

Deprem felaketinin ilk gününden bu yana, çimento ailesi olarak gerek enkazdan kurtarma   faaliyetlerinde gerek gıda, tıbbi ilaç yardımları konusunda azami desteği sağlamakta olup her türlü desteği vermeye büyük bir özveriyle devam ediyoruz. Depremde zarar görerek hizmet veremez hale gelen Hatay Havalimanı için de sektör olarak büyük bir seferberlik başlattık.

Çimko, Limak Çimento ve Oyak Çimento, hasar gören Hatay Havalimanı’nın onarım işlerinde kullanılan beton temini için büyük bir iş birliği ağı kurdu. Bölgede hasar gören ve tahliye yardım işlemlerinden dolayı araç yoğunluğu yüksek erişim yolları ile yine hasar gören agrega, beton tesisleri ve iş ekipmanları koşulları altında imkanlarını birleştiren şirketler, onarımı üstlenen yüklenici firmaya kesintisiz ürün ve hizmet ulaştırdı. Dün akşam itibari ile tamamlanan tadilat işlemlerinin ardından Hatay Havalimanı’na ilk uçuşun hafta başı yapılması planlanıyor. Hatay havalimanı bölgenin lojistik ağ kapasitesi yönünden hayati bir önem taşıyor.

TÜRKÇİMENTO olarak da Türkiye’nin dört bir yanından bölgeye deneyimli ekiplerini gönderen üyelerimize çok teşekkür ediyoruz. Bölgede enkaz çalışmalarında hayatları kurtaran tüm çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”