BASIN BÜLTENLERİ

VAN’DA KORKUTAN DEPREMİN ARDINDAN TÇMB’DEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

08 Ocak 2019

Brüt beton tekniğiyle yapılan binalar depremde sığınak olarak kullanılabiliyor, konut alırken beton kalitesine dikkat edin.

Türkiye’de en fazla can kaybı yaşanan doğal afetlerin başında %97’sini depremler oluşturuyor. Binalarda kullanılan malzemeler, özellikle de beton kalitesi daha da önemli hale geliyor. Türkiye’de konut satışlarının her dönem olduğu gibi, bundan sonraki dönemde de artarak yükseleceği öngörülürken, geçtiğimiz hafta sonu Van’da yaşanan deprem akıllara bir kez daha yapıların hangi standartlarda yapılması gerektiği ve bu konuda gelişen teknolojilerin önemini getiriyor.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Yapı ve gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotifleri arasında yer alıyor. Türk insanı için ev almak da hayatlarındaki en önemli kararlardan bir tanesi. Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de, hem de yapanlar, hem de alanlar için ‘kalite ve güvenlik’ unsuru öncelik oluyor. Bunlardan yola üreticilerimize brüt beton tekniğini kullanmalarını, tüketicilerin de alırken beton kalitesi hakkında mutlaka bilgi edinmelerini öneriyoruz” diye konuştu.

Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerekiyor

Konut satışlarında artan rakamlar doğrultusunda alıcılar için önemli açıklamalarda bulunan Nihat Özdemir, şöyle devam etti: “Konut alımlarında konfor, lokasyon gibi özeliklerden daha önce depreme dayanaklı binalara odaklanılması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda konut alıcısı tüketicilerin inşaatlarda kullanılan beton konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını görüyoruz. İnşaatlarda beton kalitesine büyük önem verilmesi gerekir. Yapı denetim yasasında belirtilen gerekliliklere firmalar uymak zorunda. Tüketiciler de bu konuda daha bilinçli olması gerekiyor.”