BASIN BÜLTENLERİ

TÜRKÇİMENTO Başkanı Fatih Yücelik Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda Konuştu

04 Mart 2024

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilgili bakanlık temsilcileri ile sektör meclisi başkanlarının katılımıyla TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde toplandı.  

Toplantıda sektörel sorunların temsilciler tarafından aktarılması bölümünde Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclis Başkanı olarak TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik yer aldı.

Sektörel sorun ve çözüm önerilerine değinen Yücelik, “Meclis olarak bizi çok yakından ilgilendiren İklim Kanunu’nun yakın zamanda yayınlanmasını bekliyoruz. Ardından özellikle sanayi ve enerji sektörlerine yönelik Emisyon Ticaret Sistemi hayata geçecektir. Bu uyum sürecinde sektörün karbon ayak izinin azaltılabilmesi için; alternatif yakıt ve hammadde kullanımı ve diğer yatırımlara yönelik teşvik ve finansal desteğe ihtiyacımız olacak.” dedi.  

Çimento sektörünün son yıllarda olumsuz algıyla basında ve gündemde yer almasından duyulan rahatsızlığı dile getiren Yücelik, “Bilindiği üzere çimento sektörünün üretim maliyetinin yaklaşık %80’ini enerji oluşturmaktadır. Dolayısıyla küresel piyasalarda ve girdilerde yaşanan fiyat artışları maalesef bizleri doğrudan etkilemektedir. Ancak medyada oluşan algıdan göreceğimiz üzere, tüm inşaat girdi malzemelerinde maliyetlerin artmasına rağmen, yalnızca çimento bu konuda gündemde tutulmaktadır.” şeklinde konuştu.

Toplantıdaki konuşmasında son olarak enerji ve hammadde maliyetlerinin artışı, arz güvenliğine ilişkin sorunlar ve süreçlerin uzunluğu konusunu dile getiren Fatih Yücelik, enerji maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olarak alternatif yakıt ve hammadde kullanımıyla enerji verimliliği faaliyetlerine dikkat çekti.