BASIN BÜLTENLERİ

2019 BETONART MİMARLIK YAZ OKULU 27 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

15 Mayıs 2019

Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun 18’incisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenleniyor. TÇMB, gençlerin eğitimi ve gelişimi için hayata geçirdiği BETONART Mimarlık Yaz Okulu ile toplumsal kalkınmaya destek oluyor. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 27 Temmuz - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara’da, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde Baştaş Başkent Çimento A.Ş ve Konya Çimento A.Ş ana desteğiyle gerçekleşecek. Akademik Danışmanlığını Nur Çağlar’ın, Küratörlüğünü Selda Bancı’nın, moderatörlüklerini, Refa Emrali, Jorge Mealha, Alper Aksoy, Serkan Karaaslan, Yunus Özmerdivenli, Ramazan Avcı, Emre Şavural, Fatih Yavuz, Ozan Gürsoy, Aktan Acar, Ferdi Akarsu, Yıldıray Lise, Yasemin Özeri, Murat Sönmez, Aslı Özbek ve Nihat Eyce’nin yapacağı BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nun bu yılki teması, “Standartlaştırma”. Betonart Yaz Okulu 2019, mimarlıkta, mekânda ve her tür yapıda standartlaştırmayı, yapı bileşenlerinden biri olan bir duvar parçasının tasarımı ve yapımı ile üretimi üzerinden tartışmaya açıyor. BETONART Mimarlık Yaz Okulu, her yıl olduğu gibi bu yıl da özellikle Mimarlık Bölümü’nde okuyan ve 3. sınıfı bitirerek 4. sınıfa geçen öğrencileri 2019 yazında, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerden seçilen yaklaşık 30 öğrenci, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsünde bir araya gelecek. 27 Temmuz - 5 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olan BETONART Mimarlık Yaz Okulu, etkinliğin son gününde öğrencilerin eserleriyle yapılacak sergi ve ardından sertifika töreni ile sona erecek. Program başvuruları 24 Mayıs 2019 Cuma günü saat 17.00’a kadar devam edecektir.

Başvuru için tıklayınız.

Betonart:

BETONART odağına beton malzemesini alan ve 3 ayda bir yayınlanan mimarlık ve tasarım dergisidir. Betonun nitelikli ve yenilikçi kullanım örneklerine yer verirken mimari kültür, tasarım, teknoloji ve sanat ile okurlarını buluşturur. BETONART, Türkiye’nin en “nitelikli” mimarlık yayını olma özelliğini 2004’den beri koruyor. Ocak 2012’den itibaren Binat İletişim ve Danışmanlık tarafından yayınlanmaya başlanan dergi, bu tarihten itibaren dijital iletişime de olanak vererek bir yenilenme ve değişim sürecine girdi. 32.sayıdan itibaren bir konuk editör ve onun işlediği bir tema ile yayınlanıyor. BETONART’ın okur kitlesi yapı sektörünün ve tasarım dünyasının tüm paydaşlarından oluşuyor. Betonla yapılan nitelikli tasarımların ön planda tutulduğu dergimizde, okurları iyi uygulama örnekleriyle buluştururken mimarlık kuramı, teknoloji, sanat ve tasarım gibi bu sektörün profesyonellerinin ilgi alanını 360 derece kapsayan bir içerik sunuyoruz.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği :

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 51’i entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 68 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş tek temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası iş birliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği'nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, faaliyete geçtiği 2004 yılından bu yana benimsediği yenilikçi ve fark yaratan eğitim anlayışıyla hem Türkiye hem dünya en iyi üniversiteler liginin en genç üyesi olarak kendine sağlam bir yer edindi. Araştırma ve eğitimde mükemmelliği ilke edinmiş olan TOBB ETÜ, güçlü akademik kadrosu ve küresel rekabet ortamının ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış lisans ve lisansüstü programları ile profesyonel hayatta öne çıkan, nitelikli mezunlar vermeye devam ediyor. Türkiye’de ilk kez ve yalnızca TOBB ETÜ tarafından uygulamaya konularak iş dünyası-üniversite iş birliğini somutlaştıran Ortak Eğitim Programı çerçevesinde TOBB ETÜ’lüler, yurt içi ve yurt dışında farklı firma ve kurumlarda çalışarak bir yıla yakın iş deneyimi ile mezun oluyor. 2007 yılında kurulan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde yer alan Mimarlık Bölümü; sanat, bilim ve teknolojinin harmanlandığı programı ile 2011 yılından bu yana sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliklere sahip, yenilikçi ve deneyimli mimarlar yetiştiriyor.

Baştaş Başkent Çimento A.Ş: 

1967 tarihinde Türkiye’nin halka açık ilk anonim şirketlerinden biri olarak Baştaş Başkent Çimento A.Ş, 1984 yılında ise Baştaş Hazır Beton A.Ş. kurulmuştur.Baştaş Çimento Fabrikası Ankara-Samsun Karayolu üzerinde, Ankara ili Elmadağ ilçesi sınırları içerisinde yer almakta olup, Ankara şehir merkezine 35 km mesafededir. Baştaş Hazır Beton ise 21 adet tesisi ile İç Anadolu’ da faaliyet sürdürmektedir. Fabrikamız ve tesislerimiz, şirket politikamıza da uygun olarak kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği ve enerji yönetimi faaliyetlerini, uluslararası geçerliliği olan yönetim sistemleri kapsamında yürütmektedir. Müşteri, hissedar ve çalışanlarına artı değer katan, toplumsal sorumluluğu paralelinde güvenilirlik ve müşteri odaklı yönetimi temel ilkeleri olarak benimseyen ve faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde ilk akla gelen ve tercih edilen şirket olmak; vizyonumuz; verimli ve etkin üretim metotları ile kalite ve etik değerlerden taviz vermeksizin; çevreye, toplumsal hayata ve milli ekonomiye katkılarını arttırarak devam ettiren bir şirket olmak da misyonumuzdur.

Konya Çimento A.Ş: 

Konya Çimento A.Ş.’nin kuruluş çalışmaları 1954 yılında 115 Konya'lı işadamının öncülüğünde başlamıştır. Konya Hazır Beton A.Ş. ise 1994 tarihinde kurulmuş olup, İç Anadolu’ da 14, Akdeniz Bölgesi’ nde 5 adet olmak üzere toplam 19 adet tesisi mevcuttur. Fabrikamız, Konya’ ya bağlı Selçuklu ilçesinde yer almaktadır. Müşteri, hissedar ve çalışanlarına artı değer katan, toplumsal sorumluluğu paralelinde güvenilirlik ve müşteri odaklı yönetimi temel ilkeleri olarak benimseyen ve faaliyet gösterdiği tüm bölgelerde ilk akla gelen ve tercih edilen şirket olmak vizyonumuz; verimli ve etkin üretim metotları ile kalite ve etik değerlerden taviz vermeksizin; çevreye, toplumsal hayata ve milli ekonomiye katkılarını arttırarak devam ettiren bir şirket olmak da misyonumuzdur.