HABERLER

Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Tamer Saka NTV Pasaport Programına Konuk Oldu

08 Şubat 2021

5 Şubat Cuma günü yayınlanan ve İklim Değişikliğini konu alan Pasaport programına Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Tamer Saka konuk oldu.  

Mete Çubukçu’nun sunduğu programda konuk olarak yer alan Saka, İklim Değişikliği, AB Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Mekanizması konularında çimento sektör konumu hakkında bilgi verdi.  

Saka; “2050 yılın hedefleyen yeşil çerçeve ile ilgili olarak hızlı bir gelişim yaşandı. Dolayısıyla Türkiye’nin bu konudaki konumunu sektörler bazında ortaya koyacak politika yaklaşımına şiddetle ihtiyacı var. Sektörlerde bu konudaki çalışmaların başladığını söyleyebilirim.” dedi.  

Karbon yakalama/depolama yatırımları ile karbon nötr olmayı hedefleyen Avrupalı üreticilerin, aynı zamanda Betonun doğal olarak karbon dioksit emisyonlarını emiyor olmasının da dikkate alınması için çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Saka, “2009 yılında devreye giren karbon fiyatlaması ile Avrupalı üreticilere belirli bir bedelsiz tahsisat hakkı tanındı. Üreticiler bu tahsisatların belli kısmını satarak ek gelir yarattı.  Artık Avrupa’da Faz 4 Emisyon Ticaret sistemine geçiş başlayacağı için ithalatlara “Sınırda Karbon Vergisi” sistemini getirilmesini istiyorlar. Biz ise bu yöntemlerin başarı getirmeyeceğini, Avrupa ile Türk üreticilerin işbirliği yapmasını gerektiğini vurguluyoruz. Avrupalı ve Türk üreticilerin beraber çalıştığı bir iş modelini öneriyoruz.” şeklinde konuştu.  

Yayını izlemek için tıklayınız.