HABERLER

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik Bloomberg HT TV’de yayınlanan “60 Dakika” Programında canlı yayın konuğu oldu

03 Mart 2023

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, 2 Mart akşamı Bloomberg HT TV’de yayınlanan “60 Dakika” Programında Zeliha Saraç’ın canlı yayın konuğu oldu. 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi ardından seferber olan çimento sektörünün faaliyetlerinden bahseden Yücelik şunları söyledi:

“Tüm üye fabrikalarımızla kendi içimizde başlattığımız seferberlikle birlikte, ilk günden beri gıda, su, battaniye, ısıtıcı ve diğer temel ihtiyaçlar olsun, makine, ekipman ve eğitimli insan gücü olsun, yardımlarımız aralıksız devam ediyor. Alık ihtiyaçlara bağlı olarak üye fabrikalarımız ilk günden beri sahadaydı. Depremde zarar görerek hizmet veremez hale gelen Hatay Havalimanı için de sektör olarak büyük bir seferberlik başlattık. Çimko, Limak Çimento ve Oyak Çimento, hasar gören Hatay Havalimanı’nın onarım işlerinde kullanılan beton temininde büyük bir iş birliği ağı kurdu. Üyelerimize tekrar teşekkür ediyoruz.”

Bölgedeki çimento fabrikalarının son durumuna yanıt veren Yücelik şöyle devam etti:  
“Fabrikalarımızda yıkılma söz konusu değil, bazı ekipmanlarda kaymalar oldu; ancak bunlar hızlıca çözülebilir konular. Fabrikalarımız stokla çalışıyor; dolayısıyla çimento tedarik sıkıntısı söz konusu değildir.”  

Yücelik; “Deprem bölgesinde sanayimizin devamlılığı açısından deprem nedeniyle şehirlerinden uzaklaşmak zorunda kalan vatandaşlarımızın yaralarını sararak şehirlerine tekrar kavuşmalarını sağlamak durumundayız. Üretimi tekrar ayağa kaldırmamız gerekiyor, vatandaşlarımızın tekrar normal hayatlarına dönebilmesi için çalışmalıyız.” dedi.

Bina güvenliğinde malzeme kullanımına da değinen Yücelik şunları söyledi; “Dünyanın en kaliteli çimentosunu da çeliğini de biz üretiyoruz. Kalite standartlarına uygun olmayan ürünü üretmemiz mümkün değil. Ama bu ürünleri doğru şekilde kullanmazsanız, uygulama esnasında uygun kullanmazsanız Dünyanın en iyi ürünü de olsa doğru mühendislik ve denetim olmadığı sürece sorun yaşanır. Doğru mühendislikle güvenli yapılar inşa etmek mümkün.”

Yayını izlemek için tıklayınız.