HABERLER

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik Bloomberg HT TV Canlı Yayın Konuğu Oldu

17 Haziran 2021

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik Bloomberg HT TV’de canlı yayınlanan Fokus Programında Güzem Yılmaz’ın sorularını yanıtladı. Konut sektörü ve çimento ilişkisi sorusuna Yücelik şunları söyledi:

“Bu yılın ilk 5 ayına baktığımızda ipotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine oranla %54 oranında düşüş görüyoruz. 2019 dönemiyle bu rakam hemen hemen aynı. Bu da açıkça, ipotekli konut satışlarının bankaların kredi faizleriyle doğru orantılı olduğunu gösteriyor. Faizler arttığında konut satışlarındaki düşüş gayet tabii. Dolayısıyla bu çimentoyla bağlantılı değil, tamamıyla konut kredisi faiz oranlarıyla ilişkilidir. Satışların düşmesi, konut stokunun artması anlamına geliyor. Bu da yeni konut inşaatlarını azaltacak, dolayısıyla sektörümüzü uzun vadede olumsuz yönde etkileyecek. Öte yandan Türkiye’nin genç nüfusu dikkate alındığında, konut satışlarında zaman zaman düşüşler görülse konut ihtiyacımız hep olacaktır.”

Sektörün maliyetlerinin büyük oranda döviz bazlı girdiler olduğuna vurgu yapan Yücelik, “Kur bizim için çok önemli. Bizim maliyetlerimizin %80’i dövize endeksli. Dolayısıyla kurdaki artış bizi olumsuz etkiliyor maalesef. Bizim girdilerimiz, döviz endeksli olmasına rağmen iç piyasada Türk Lirasıyla satış yapıyoruz. Maliyetlerimiz bu denli artarken bunlar fiyatlarımıza yansıyamıyor. Bu dönemde 7-8 ay çalışamayan fabrikalarımız var. Sanayiciler için takdir edersiniz ki fabrikaların durması bizim kalbimizin durması gibidir, katma değer üretemiyorsunuz. İç pazarda talep düşünce bizler ihracata yöneldik. Geçtiğimiz yıllarda 10-12 milyon ton olan ihracatımızın 30 milyon tona yakın artışını gördük. Bu ihracat aslında fabrikalarımızın en azından sabit maliyetlerini karşılaması amacıyla yapıldı. Çimento pahada hafif yükte ağır, bu nedenle ihracat, fabrikalarımızın sabit maliyetlerini karşılamayı amaçladığı bir aksiyondur. Buna rağmen ihracatta dünya ikincisiyiz, üretimde ise Dünyada beşinci sıradayız.” dedi.

Yayını izlemek için tıklayınız.