HABERLER

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay “ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı”nda Panelist Olarak Yer Aldı

31 Mayıs 2023

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, 24-26 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen ICCI – Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın Sektörel Yansıması panelinde yer aldı.

Moderatörlüğünü T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Anlaşmalar ve AB Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Bahar Güçlü’nün üstlendiği panel, Güçlü’nün Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) ve son gelişmeler hakkında bilgi vermesi ve bu konuda yapılan Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) iş birliğindeki etki analizlerini değerlendirmesiyle başladı.

SKDM’nin çimento sektörüne yansıması konusuna değinen Bozay, “SKDM geçiş dönemi, 1 Ekim 2023 itibari ile başlayacak ve 2025 yılında bitecek. Geçiş döneminde veri toplanması amacı ile sadece raporlama yapılacak. SKDM mali yükü ise 2026 yılında, AB Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamında bedelsiz tahsisatların kademeli olarak kaldırılması ile başlayacak. AB ETS kapsamında, sektörlerin karbon kaçağına karşı korunması için verilen bedelsiz tahsisatların kaldırılması 2026 ile 2034 arasında kademeli gerçekleşecek. Dolayısıyla 2034 yılında bedelsiz tahsisatların tamamen kaldırılacağını biliyoruz. Bu durumda, SKDM’nin tam olarak 2034 yılında hayata geçeceğini söyleyebiliriz. 2034 yılında AB’de bedelsiz tahsisatın tamamen kalkması ile, ihraç edilen ürün içeriğindeki karbon yükünün tamamına karbon bedeli ödenecek. Diğer bir deyişle, AB için ithalatçı konumunda yer alan firmaların ürün için ödeyeceği karbon bedeli kademeli olarak artacağını ifade etmek gerekir.” dedi.

Düşük Karbonlu Çimento Üretimine Geçiş Şart  

Çimento sektörünün özellikle son yıllarda yaptığı çalışmalarla Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’na hazır olduğunu belirten Bozay, “Sektörümüz, hazırlattığı yol haritası çalışması ile gerekli inisiyatifleri belirlemiştir. Bu inisiyatifler, sürdürülebilirlik dönüşüm programlarının oluşturulması; biyokütle içeren alternatif yakıt kullanımının artırılması; düşük klinkerli ve alternatif hammaddeli çimento üretilmesi ve enerji verimliliğini yükseltilmesi ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi, kullanılmasıdır. Artık her bir üreticimiz bu inisiyatifleri hayata geçirme fırsatını değerlendirmelidir. Böylelikle gerek SKDM gerekse ülkemizin 2053 net sıfır hedefine yönelme fırsatını değerlendirmesi önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.