HABERLER

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay Bloomberg HT TV’de Canlı Yayın Konuğu Oldu

03 Mart 2022

TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, 2 Mart Çarşamba günü Bloomberg HT TV'de yayınlanan "60 Dakika" programında Barış Esen’in canlı yayın konuğu oldu.  

Rusya-Ukrayna krizi sonrası sektörün kömür tedarikinde yaşanan zorluk olduğuna dikkat çeken Bozay şunları söyledi:  

“Rusya- Ukrayna krizi yüzünden kömür fiyatlarında son bir haftada %50’nin üzerinde artış gerçekleşti, bunun ötesinde fabrikalarımızda kömür tedarikinde zorluk yaşamaya başladık. Bu problem sektörümüzün üretimini durma noktasına getirdi. Uluslararası piyasalarda yaşanan artışlar nedeniyle ithal kömür fiyatları neredeyse bir günde 100 doların üzerinde artış gösterdi,  bu durumda ithal kömür kullanan fabrikalarda ton başına çimento maliyetlerinin bir günde yaklaşık 15 dolar civarında bir artış demek oluyor. Üyelerimiz arasında değişiklik göstermekle birlikte fabrikalarda ortalama 15-20 günlük kömür stoku kaldığını görüyoruz.

Sektör olarak alternatif enerji kaynağına ihtiyaç olduğunu belirten Bozay, “Bu gerekçeyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından sanayi amaçlı ithal taşkömürü ve linyit için belirlenen sınırlamalardan kuru bazda kükürt oranının termik santrallere uygulandığı gibi % 3’e yükseltilmesi alt ısıl değerin 4.800 kCal/kg’a çekilmesi ve % 36 olan uçucu madde limitinin de yükseltilmesi başka kaynaklardan kömür tedarik edilmesine imkan yaratacaktır. Bu olağan dışı dönem bitene kadar sektörümüze istisna sağlanırsa kömür ithalatında Kolombiya, Endonezya ve Güney Afrika gibi ülkeler alternatif seçenekler arasında olacaktır. Rusya’dan kömür ithalatında yaşanan sıkıntılara ilişkin bir diğer çözüm önerimiz de biyokütle içeren atıklardan türetilmiş yakıt ithalatıdır. Bu kapsamda 7000 kCal/kg granül lastik ve 4000 kCal/kg ve üzeri yüksek kalorili atıktan türetilmiş yakıt ithalatına izin verilmesi kalorifik açıdan özellikle önem arz etmektedir. Bu izin verildiği takdirde sadece nitelikli yakıt sınıfındaki atıkları ithal edebilecek, hem cari açığa fayda sağlanacak hem de yeşil dönüşüm süreci desteklenecektir.” şeklinde konuştu.