HABERLER

Betonart Mimarlık Yaz Okulu Edirne’de Başladı

25 Temmuz 2023

TÜRKÇİMENTO’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu’23 bu yıl Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 24 Temmuz’da başladı. 1 Ağustos’a kadar sürecek program kapsamında, üniversitelerin mimarlık bölümünde okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrenci, beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı veren atölyelere ve saha uygulamasına katılacak.

Akademik Danışmanlığını Prof. Dr. Didem Baş’ın, Küratörlüğünü Sacit Arda Karaatlı’nın, moderatörlüklerini Pınar Kesim, Can Tamirci ve Mehmet Ali Gasseloğlu’nun yapacağı Betonart Mimarlık Yaz Okulu’23, Edirne’de “non-negotiable” temasıyla gerçekleşiyor.

Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık öğrencilerini bir araya getiren ve TÜRKÇİMENTO’nun 2002 yılından bu yana düzenlediği BETONART Mimarlık Yaz Okulu Programı’nın 19’uncusu bu yıl Edirne’de yapılıyor. 

Pandemi nedeniyle verilen aranın ardından bu yıl Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 24 Temmuz -1 Ağustos 2023 tarihleri arasında Limak Çimento, Çimentaş Çimento ana sponsorluğunda ve Chryso (Saint Gobain) desteğiyle düzenlenen program, üniversitelerin mimarlık bölümünde okuyan ve 4. sınıfa geçen 19 öğrencinin katılımıyla gerçekleşiyor. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nu 21 yıl önce hayata geçiren TÜRKÇİMENTO, güçlü ve sektör için büyük önem taşıyan bu alanda bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı.

Ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra toplumsal kalkınmada etkin rol oynayan ve geleceğin mimarlarının sektörle tanışmasına öncülük eden TÜRKÇİMENTO, BETONART Mimarlık Yaz Okulu’nu 2002 yılından beri düzenliyor. 

TÜRKÇİMENTO, sektör için büyük önem taşıyan bu alanda yaz okulu programıyla bugüne kadar 500’den fazla genç mimara ulaştı. Beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı olarak tanıtma imkanı sunan bu program, birçok üniversitede mimarlık ve iç mimarlık bölümleri için şantiye stajı olarak kabul ediliyor.

Program kapsamında, Türkiye’nin farklı şehirlerindeki üniversitelerden seçilen ve mimarlık bölümlerinde 4. sınıfa geçen öğrencilere beton malzemeyi hem teorik hem uygulamalı tanıma fırsatı verilecek. BETONART Mimarlık Yaz Okulu, etkinliğin son günü öğrencilerin yaptığı eserlerin sergilenmesi ve sertifika dağıtımıyla tamamlanacak.  

FARK YARATAN GENÇLERİ DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ    
Betonart Mimarlık Yaz Okulu etkinliğinin açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Eğitim Sorumlusu Zeynep Hazer, “TÜRKÇİMENTO olarak 2002’de bu program için yola çıkarken gençlerin, teorik eğitimleri uygulamaya taşımasına imkan sunmayı ve sektör öncüleriyle bir araya gelmelerini amaçladık. TÜRKÇİMENTO olarak, ekonomik rakamların, büyüme oranlarının ötesine bakmaya topluma katkı sağlamaya; enerjileri ve çalışma azimleriyle fark yaratan gençlerin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz” dedi.   

Ayrıca etkinliğin açılışında Yaz Okulu Koordinatörü Ferhan Yalçın’ın yanı sıra sponsor temsilcilerimiz Chryso Türkiye Kuzey Marmara Bölgesi Satış Müdürü Şakir Şahin, Çimbeton Kalite ve AR-GE Müdürü Abdurrahman Atlıhan, Çimentaş Pazarlama Uzmanı Fıratcan Filiz, Çimentaş Yetenek Yönetimi Lideri Benay Boyacıoğlu, Limak Çimento Çevre Mühendisi Cansu Duygun ve Limak Trakya Çimento Fabrika Direktörü Serdar Çelik konuşmalarıyla yer aldı. Etkinliğin ev sahibi olan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi İsmet Osmanoğlu da yaz okulu programının Edirne’de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti paylaştı.    

ETKİNLİĞİN TEMASI “NON-NEGOTIABLE”    
Küratör Sacit Arda Karaatlı, ‘non-negotable’, beton imalatının pazarlığa konu olamayacağından yola çıkarak bu yılki etkinliğin temasını şöyle açıklıyor:  

“Her sene beton imalatının sınırlarını bir adım ileri götürmeye odaklanan bu etkinlik bu sene perspektifini orijin noktasına döndürüyor. En temelde bu iş nasıldı? bunu hatırlamamız gerekiyor. Kulaktan kulağa gelen bir bilginin son kertede doğruluğundan ve özgünlüğünden büyük ölçüde kayıplar vermesi gibi, betonarme inşaatın aktörlerinin ustalarından görerek yapmaya alışageldikleri imalat yöntemlerinin teknik ve etik yeterlilik noktasında nerede durduğunu anlamamız önemli. Lisans eğitiminde öğretilen steril ve ideal doğrular ile gerçek hayattaki dağınık ve mesuliyeti yüksek yanlışlar arasında pratik ve tecrübeye dayalı bir dizi deney gerçekleştireceğiz. En önemli kazanım bu yanlışların pazarlığa açık olmadığını yaparak ve ederek öğrenmek olacak. Beton diğer yapı ürünlerinden farklı olarak öncesinden kalıbını örgütlemeniz gereken bir ürün. Bir kalıp kurduğunuz zaman içeriğini tasarlayabileceğiniz en ideal yapı malzemesi. Her sene betonun ne kadar ileriye gidebileceğini belirleyen bu atölye, bu sene temele dönüyor. Projenin teması yaşanan depremden çıkıyor gibi görünse de üzerinden 3-4 ay geçmesine rağmen halen güncel bir tema olma özelliğini koruyor.”