HABERLER

Batman Üniversitesi'ndeki yarışmaya TÜRKÇİMENTO'nun Altın Sponsorluk Desteği

02 Temmuz 2024

Batman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öncülüğünde, Batman Üniversitesi'nin tüm inşaat bölümlerinin katılımıyla gerçekleştirilen "2024 Yüksek Sıcaklıkta Çimento Esaslı Lifli Kompozitlerin Performansı" temalı yarışma, TÜRKÇİMENTO'nun altın sponsorluk desteği ile büyük bir başarıyla tamamlandı.  

Üniversitenin ev sahipliğinde düzenlenen yarışma, ulusal düzeyde seçkin değerlendirme jürisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Jüri üyeleri arasında, Batman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Serhat DEMİRHAN, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil DEMİREL, Arş. Gör. Dr. İbrahim Özgür DEDEOĞLU, Arş. Gör. Kübra ÇEVRİM, Öğr. Gör. Mehmet Ali ERÇETİN ve Öğr. Gör. Necim KAYA destek sağlarken, yarışmanın gerçekleştirildiği üniversite dışından Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Salih YAZICIOĞLU ve Gaziantep Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nihat ATMACA değerlendirme sürecine katkı sağladı. Yarışma boyunca titizlikle çalışan jüri üyeleri en yenilikçi ve dayanıklı tasarımları belirlediler. Yarışma kapsamında öğrencilere, çimento esaslı malzemelerin yangın direncinde etkili olan çeşitli karışım parametreleri sunuldu ve bu parametreleri kullanarak yüksek sıcaklığa en fazla direnç gösterecek tasarımı yapmaları istendi. Yaklaşık altı aylık bir süreye yayılan bu zorlu yarışmada, inşaat mühendisliği bölümü, Kozluk MYO yapı denetimi programı ve Teknik Bilimler MYO inşaat teknolojisi programından toplamda 8 grup başvuru yaptı. Birincilik ödülünün TÜRKÇİMENTO tarafından desteklendiği yarışmada, Kozluk MYO'dan "Kelebekler Grubu" birincilik derecesini alarak büyük bir başarıya imza attı.  
 

Birincilik ödülünü TÜRKÇİMENTO adına takdim eden Ar-Ge Enstitüsü’nde Ali Demirbaş, yaptığı sunumda öncelikle TÜRKÇİMENTO’nun işleyişiyle ilgili genel bilgi verirken sonrasında da dünya çapında gündemde olan ve ülkemiz için de önemli bir soruna dönüşen inşaat ve yıkıntı atıkları hakkında bilgiler verdi, bu atıkların yapı malzemelerinde neden ve nasıl değerlendirilmesi gerektiğine de ayrıca değindi.